2012-08-27

Daugiamečių augalų derinys rugpjūčiui

Paprastai, kai imamės planuoti gėlynus, taip jau gaunasi, kad dauguma pasirinktų augalų žydi ir nužydi pirmoje vasaros pusėje. O štai dėl rugpjūčio žydėjimo reikia pasistengti, kad neliktų tik 'следы былой роскошы'. Ir kaip tyčia, daugybė rugpjūtį žydinčių augalų žydi geltonai (kaip tyčia, nes tai bene nemėgstamiausia spalva Lietuvoje, bent jau augaluose :) Bet gal nereikia taip jau bijoti tos geltonos spalvos ? ne tokia jau ir saulėta dažnai ta lietuviška vasara....
 
Tad štai puikus derinukas, žydintis jau nuo liepos pabaigos iki rudens šalnų. Visiems reikia saulės ir vandeniui laidžios dirvos, tačiau jie visi teigiamai įvertintų kasmetinį pamulčiavimą geru, perpuvusiu kompostu. 
 
Dviračio aš čia neišradinėju, esu šį derinuką mačiusi natūroje, ir jis atrodo labai puikiai :) 
Saulakis (Heliopsis heliantoides) 'Asahi' - keista ir žavinga kompaktiška saulakio veislė. Saulakius mes pažįstame kaip milžiniškus, plačius ir gana įkyriai besisėjančius augalus. Ši veislė užgimė Japonijoje, o japonai, kaip žinia, mėgsta viską daryti savaip :) tad šis saulakis užauga ne aukštesnis nei 1 m, dažnai ir truputį mažesnis. Žiedukai maži, maždaug 3-4 cm skersmens, labai pilnaviduriai, ir todėl itin ilgai žydintys. Augalas dekoratyviai atrodo net ir iki žydėmo, nes jaunų ūglių viršūnės gana ryškiai gelsvos.
 
Perovskija (Perovskia atripicifolia) . Kalbininkai sako, kad lietuviškai turėtume vadinti ją 'mėlesu' - bet aš pabūsiu užsispyrusi, ir visvien vadinsiu 'perovskija' :) Šis augalas taip pavadintas generolo A.Perovskio, carinės Rusijos  generolo, kariavusio Vidurio Azijos stepėse, vardu, tad kaip ir nėra reikalo jį versti. Na nesuprantu, kodėl viso pasaulio botanikams ir augintojams pavadinimas Perovskia tinka, o va lietuviams - ne?
Šiaip ar taip, techniškai tai nėra žolinis augalas. Tai puskrūmis, panašiai kaip ir levanda. Nors kilęs iš stepių, kur šaltos žiemos ne naujiena, kiekvieną žiemą nušąla beveik iki pat žemės. Ne bėda - per sezoną pasiekia apie metrą ir dar daugiau aukščio. Tai labai gracingas, elegantiškas augalas, ypač įspūdingai atrodantis auginamas grupėmis.
 
Mentūrinis gludas (Coreopsis verticillata) 'Moonbeam' - labai elegantiškas augalas gėlyno priekiui. Keras daugiau platus nei aukštas, iki 40m aukščio, lapeliai smulkūs, adatiški, pavasarį želia juosvi. Literatūroje rašoma, kad jį auginant, labai svarbu geras drenažas, nes nepakenčia užmirkimo. Na, o ta subtili gelsva žiedų spalva, manau, nešokiruotų net didžiausių geltonos spalvos nekentėjų :)

Pabaigai, dar keletas saulakio 'Asahi' nuotraukų. Pirma nuotrauka - dramatiška kompozicija blakėžudės fone; kitos dvi - romantiška fotosesija su pankoliais :) tiktų ir krapai. Matote, ir prie svečio, ir prie pečiaus - ir ko čia nemėgti?


 

3 komentarai:

Auksė rašė...

Na labai jau neblogas tas saulakis 'Asahi' (ypač ūgis jo geras :)). Ypač man patiko jis su blakėžude. Tikrai dramatiškas derinukas :).
O apie perovskijos įsigijimą aš jau galvoju kelintus metus. Tik va nepasipainioja ji man po ranka taip , kad imčiau ir nusipirkčiau :). Ją , tikriausiai, sodinti reikėtų pavasarį ?

Unknown rašė...

Taip, perovskiją geriau sodinti pavasarį. Aukse, kažkaip galvoju, kad kitamet gali pasitaikyti ji po ranka ;) :)))

Auksė rašė...

Rasa, jau užsirašiau savo užrašų knygelėje, kur kitą pavasarį pirksiu perovskiją ;)