2008-06-09

Krūminiai bijūnai


Pavasaris (o jau ir vasaros pradžia...) lepina vis naujais žiedais... ir laiko prisėsti ir sedėti nuotraukas darosi vis mažiau. Tačiau nuslėpti kai kurių augalų nuotraukas nuo visuomenės būtų 'griekas' :) taigi nedidelė krūminių bijūnų (plačiau žinomų 'sumedėjusių' bijūnų vardu) fotosesija...
Pirmiausia savo grožį parodo Paeonia rockii kultivarai. Jų tarpe - ir Lietuvoje plačiai auginami krūminiai bijūnai (prieš gerą dešimtmetį kiniečių botanikų dėka bijūnų klasifikacija gerokai pasikeitė, ir P.suffruticosa subsp. rockii tapo atskira rūšimi P.rockii).



Šiai grupei priskiriamas ir šis tamsus gražuolis - 'Yeguangbei'. Krūminių bijūnų pasaulyje laikomas juodos spalvos kultivaru, kurie yra retesni bei vertingesni nei kitų spalvų kultivarai. Tamsios dėmės prie žiedlapio pagrindo išduoda tai, kad jis priskiriamas P.rockii kultivarų grupei, o puikus aromatas jaučiasi už gerų dešimties metrų... Kaip bebūtų apmaudu, nepilnaviduriai žiedai saulėkaitoje nužydi labai greitai.

Nužydėjus šiems bijūnams, estafetę perima japoniški krūminiai bijūnai (P.suffruticosa). Deja, Lietuvoje šie bijūnai yra retenybė - ir labai gaila... Europoje jie auginami nuo seno, yra išvesta galybė spalvingų jų kultivarų. Šalčiui jie yra ganėtinai atsparūs, tik labiau nei kiti krūminiai bijūnai linkę sirgti grybiniais susirgimais.
'Yachiyo Tsubaki' - pavadinimas verčiamas kaip 'Amžinosios Kamelijos'. Gražūs švelniai rožiniai žiedai tarsi spindi tamsių bronzinių lapų fone. Bronziniai lapai - išskirtinis šios veislės bruožas, tačiau vasaros bėgyje spalva pamažėle virsta į įprastinę žalią.

Kitas japoniškas bijūnas - 'Rimpo' . Labai graži veislė stambiais, tamsiai raudonais, buroko spalvos žiedais, kurie dar ir stipriai kvepia. Kadangi žiedai pusiau pilnaviduriais, jo žydėjimas tęsiasi šiek tiek ilgiau, nei kitų veislių.
Šiandien stiprus vėjas nudrąskė paskutinius krūminių bijūnų žiedlapius. Tačiau ne bėda - po truputį įsibėgėja žolinių bijūnų žydėjimas: nužydėjo rūšiniai žoliniai, pradeda skleisti žiedus hibridiniai žoliniai kultivarai, ne už kalnų ir masinis puikiųjų bijūnų (P.lactiflora) šou.
Kad ir kiek darbų lauke belauktų šiuo metų laiku, dabar pats tinkamiausias metas sėsti nagrinėti bijūnų augintojų katalogus, ir planuoti ateinančio rudens pirkinius...

Komentarų nėra: