2012-04-12

Vasaros duetai. Pavėsio mylėtojai

Pastarąjį mėnesį blogas gyveną savo gyvenimą, be manęs... Nors, ko gero, reikėtų sakyti, visai negyvena :) Na bet ką daryti, lauke darbai darbus gena, net fotoaparato į rankas nėra kada paimti.

Nusprendžiau pradėti dar vieną, naują rubriką - apie gražius bei naudingus augalų duetus.  Dažnas augintojas su laiku ima jausti šiokį tokį nepastenkinimą - augalų daug, o tarpusavyje jie kažkaip nesudaro gero derinio. Tad noriu pasidalinti kai kuriomis idėjomis - galbūt kam nor jos bus naudingos. Galbūt kažką jau auginate, tereikia susirasti gerą 'kaimyną' augalui, ir jis sužydės naujomis spalvomis.

Šiandien - derinukas pusiau pavėsiui, katžolė (Nepeta subsessilis) 'Laufen' ir pelkinė vingiorykštė (Filipendula ulmaria) 'Aurea' . Augtų jos ir saulėkaitoje, tačiau žemė turėtų būti tikrai derlinga, o drėgmės - sočiai.
Šioje nuotraukoje duetą dar papildo baisiai madingas dagys - Cirsium rivulare 'Atropurpureum'. Tikrai geras augalas, nesiplečia, nesisėja, ir su laiku išauga į stambų gražų kerą. Kas nebūdinga dagiams, šis mėgsta drgėnesnes augimo sąlygas (rūšies pavadinimas 'rivulare' tai pasako).  
Pelkinė vingiorykštė  (F.ulmaria) 'Aurea' pasižymi ypatingai ryškia lapija. Norint, kad augalas išlaikytų tokią spalvą, jam reikia suteikti nemažai saulės. Tad dalinis pavėsis, kur augalai pasislėps nuo kaitriausios saulės, bus pats tas. Augtų ir visiškame pavėsyje, tačiau spalva nebūtų tokia intensyvi, daugiau žalsva (kai kam tai galėtų būti netgi pliusas). Auginant sausesnėje dirvoje, ypač per vasaros kaitras, lapai gali truputį apdegti, tačiau tai visiškai nesunku ištaisyti. Lapus nurėžiam iki žemės, gerai paliejam ir po savaitės vėl grožimės ryškia geltona lapija.
Pelkinė vingiorykštė, Filipendula ulmaria 'Aurea'
O štai ši katžolė, Nepeta subsessilis 'Laufen', lietuviams nepažįstama ir visiškai neįdomi :) Ir labai gaila, nes augalas tai net labai geras. Į kitas katžoles ji visiškai nepanaši - jai labiau prie širdies drėgna augimvietė, pusiau pavėsis, ir jau katinams ji tikrai neįdomi (tiesą sakant, ir tos kitos katžolės ne visiems katinams įdomios :). Lapai gražūs, žali, stambūs. Ir visas augalas toks 'diktas'. Ši forma, 'Laufen', gana kompaktiška, apie 60 cm aukščio, ir panašaus pločio. Yra ir metrinių veislių, pvz. 'Cool Cat'. Žydi labai ilgai - pradeda vasaros pradžioje, ir vėliau žydi ir žydi. Žiedai stambūs, labiau primena penstemoną nei katžolę. Nesu pastebėjusi nei kenkėjų, nei ligų.  Puikus augalas :)
Nepeta subsessilis 'Laufen'

3 komentarai:

Auksė rašė...

Rasa,aš taip džiaugiuosi, kad pagaliau pasirodėt savo bloge :). Ir kaip visada su įdomiu straipsniu. Tas vingiorykštės ir nekatžoliškos katžolės duetas labai liuks !
Man šią savaitę panika jau pakilo - saulė šviečia, darbų pilna. Vieni kraštutinumai. Praeitą savaitę sniego 20 cm, šią - šiluma. Jokios pusiausvyros :)).
Geros dienos !

salma rašė...

sveikos merginos :), nuostabu, kad augalais dziaugiames jau realiai, ne is paveiksleliu..
maloniu darbu, grazaus ir silto savaitgalio!

http://rasosaugalai.blogspot.com/ rašė...

Aukse, kad tik tokios panikos būtų :))) Taip, darbų daugybė, o po žiemos taip sunku kaulus išjudinti. Tad sėkmės juos judinant :) Gero savaitgalio!