2010-11-08

Kam tos gėlės, jei yra kopūstai

Man labai patinka kopūstai. Visokie - gūžiniai, žali ir violetiniai, Savojos, žiediniai, brokoliai... Patinka ir tie, kurie auginami dėl gražumo (na, jie irgi valgomi, esant reikalui, bet aš juos auginu dėl grožio), Brassica oleraccea Acephala grupė.
Auginti juos lengva - pasodini ir lauki :) Visą vasarą jie ramiai sau murkso, niekuo ypatingai neišsisikirdami. Bet į vasaros pabaigą prasideda 'fejerverkai', vis stiprėjantys sulyg kiekviena šalta naktimi... Įpusėjus rudeniui, jie jau štai kokie:
'Red Feather'
Tai stambūs augalai, tačiau juos galima labai įdomiai ir netikėtai panaudoti želdiniuose. Netgi su rožėmis. Čia visiškai atsitiktinis derinys - kopūstas 'Red Feather' ir rožė 'Leonardo da Vinci'. Kadangi kopūsto lapai labai karpyti, jie atrodo ganėtinai ažūriniai. Violetinio atspalvio rožė gal labiau tiktų, pvz. angliška 'Alan Titchmarsh'.
O čia kitoks 'paukštis' - raudonlapis garbanotas kopūstas 'Redbor'. Aukštas, užauga iki metro, rudenį nusidažo tamsia bordo spalva. Gražiai atrodo pasodinas pramaišiui su bordiniais ir raudonais jurginais.

'Redbor'
Dar vienas lapinis kopūstas - 'Nero di Toscano'. Angliškai taikliai vadinamas 'dinosaur kale', dėl įspūdingų rauplėtų lapų. Kadangi lapai pasižymi gražia pilkšvai žalia spalva, tai labai tinkamas fonas daugiamečiams augalams..
'Nero di Toscano'
Jeigu jau kalbame apie lapinius kopūstas, paminėsiu ir kitokius savo mėgstamus lapus. Gražiomis spalvomis pasižymi mangoldai. Be abejo, jie ir valgomi (jeigu nepurškiate chemikalais).
Mangoldas 'Ruby' ir jurginas 'Suffolk Punch'
Mangoldų spalvų įvairovė
Mangoldas 'Ruby' ir rykštėtoji sora (Panicum virgatum) 'Shenandoah'
O štai kokie jie puošnūs, gavę pirmosios šalnos

2010-10-29

Gražios idėjos

Pasauliniame informacijos šiukšlyne (t.y. internete) kartais galima aptikti tikrų brangakmenių. Štai, mano paskutinis radinys... ir aš jau audžiu mintį, kaip man ten nuvažiuoti iš arčiau pasižiūrėti :)


Šaltinis: www.chrisghyselen.be

2010-10-28

Vėl Gentas

Kadangi 'apsikasusi' esu iki ausų darbuose, kažkaip vis neatsiranda laiko prisėst parašinėti. Tai aš ant greitųjų keletą nuotraukų įmetu...
Sulaksčiau savaitgaliui į savo mėgstamą augalų mugę Gente... Na, tikra spalvų bomba - iš tiesų, stebina, kad rudeninė augalų parda žymiai spalvingesnė už pavasarinę. Gražu - yra į ką pasižiūrėtio, naujų minčių pasisemti. Na ir, aišku, kolekciją pasididinti...
Heicheros (žinau žinau, alūnės lietuviškai, bet negaliu pernešti to pavadinimo)

Rykštėtoji sora (Panicum virgatum) 'Farbende Auslese' ir astras (seniau buvo Aster, dabar tapo Symphyotrichum - astrūnė)
Gėlyno fragmentas (pirmame plane rūgtis Persicaria amplexicaulis) 'Taurus'
Rožės
Gentas
Gentas
Daugiau nuotraukų ir įspūdžių - žurnale 'RASOS' kitą savaitę.
Mano sūnus, pavartęs žurnalą, labai rimtai manęs paklausė: 'Mama, o tu jau savo žurnalą turi?' :) (Rasa rašo žurnalui RASOS, get it..?)

2010-09-23

Rožės ir jų kaimynai: kartu ar atskirai?

Rožė Rosa gallica 'James Mason', snaputis (Geranium) 'Patricia' ir Onopordum acanthium

Viduramžių Europos vienuoliai augino Rosa gallica ‚Officinalis‘, dar vadinamą ‚vaistininkų rože‘. Jos žiedlapius bei vaisius naudojo vynui, arbatai, uogienei bei sirupui gaminti, o taip pat ir visai eilei gydančių preparatų. Tačiau vienuolius domino ne tik rožių kulinarinės ar vaistinės savybės. Turint omenyje viduramžių sanitarijos lygį (o tiksliau, jos visišką nebuvimą), rožių potpourri, kvepiantys maišeliai bei kvepalai buvo greičiau būtinybė, nei prabanga. O su kartu su rožėmis vienuolynų soduose augo ir prieskoninės žolelės...

Tačiau bėgant laikui, kažkuriuo metu žmonės primiršo, kaip puikiai rožės dera kartu su kitais augalais, ir kažkodėl nusprendė, kad pats geriausias akompanimentas rožei yra juoda žemė arba mulčas. Viena iš priežasčių, galbūt, buvo ta, kad taip pasodintas rožes buvo lengviau prižiūrėti – o modernios rožės, lyginant su savo prosenelėmis, tikrai reikalauja nemažai dėmesio bei priežiūros.

Daugelyje Europos sodų ir iki šiol rožės auga, persipindamos viena su kita ar kitais augalais. Raganės ropščiasi į pergoles, o daugiamečiai bei vienmečiai žoliniai augalai dengia žemę. O juk pakeisti sterilią rožių lysvę kartais tereikia kuklių smulkučių gėlyčių, kaip laibenis (Alyssum) ar lobelijos (Lobelia). Šie delikatūs vienmečiai yra idealus kompanionas rožėms. Jie mažai sunaudoja maisto medžiagų ar vandens, kurie taip reikalingi rožėms, tačiau puikiai veši tokiomis pat sąlygomis, kaip ir rožės – saulėkaita, trąši žemė, vandens gausa. Jų spalvos bei žiedelių formą greičiau papildo, nei atitraukia dėmesį nuo didingų kaimynių.

Kaip jau minėjau, prieskoninės žolės yra nuostabus partneris rožėms. Jos dažnai pasižymi vabzdžius atbaidančiomis savybėmis. Bronzinis pankolis sudaro gražų lengvą foną rožėms; iš rūtos galima formuoti nedidelį bordiūrą. Šalavijų strėlės atsveria savo lengvumu sunkius, apskritus rožių žiedus, o pilka, kvapi katžolės lapija dengia plikas rožių kojas. Levandos suteikia kvapo; tačiau norint patikimesnio augalo, jas puikiai pakeisti gali ir juozažolės; sidabriški kiečiai užpildo tarpus tarp rožių savo karpytais lapais.

Daugelis šiuolaikinių vienmečių augalų yra per daug rėksmingi, kad juos būtų įmanoma gražiai suderinti su rožėmis. Senoviški, patys besisėjantys vienmečiai ar dvimečiai augalai, kaip neužmirštuolės (Myosotis), dirviniai pentiniai (Delphinium consolida), vaistiniai skaisteniai (Tanancetum parthenium) yra pakankamai subtilūs, kad neatitrauktų dėmesio nuo pagrindinės žvaigždės, tuo pačiu pagyvindami gėlyną.

Iš modernių vienmečių, patagoninė verbena (Verbena bonarienis) yra vienas iš tų universalių augalų, puikiai tinkančių tiek senove kvepiančiuose rožynuose, tiek moderniuose dekoratyvinių žolių želdiniuose. Kadangi ji yra aukšta ir labai oriška, rožynuose ją galima naudoti ir kaip foninį, antro plano augalas, ir kaip perregimą širmą gėlyno priekyje.

Mėlynų atspalvių augalai ypatingai tinka prie rožių. Katilėliai, puikusis (Campanula lactiflora) bei didžiažiedis (Campanula pesicifolia), didesni snapučiai (Geranium) ‚Orion‘, ‚Brookside‘, ‚Nimbus‘, šalavijai puikiai auga tokiose pačiose sąlygose kaip ir rožės. Puikiai dera sidabrinės, gelsvos, žalsvos spalvos: rasakilos (Alchemilla) žalsvi žiedų purslai bei šviežiai žali lapai papuoš rožyno priekį kartu su vilnotaja notra (Stachys lanata).

Kadangi rožių žiedai yra apvalūs, maišytame rožyne jie gražiai dera su augalais, žydinčiais vertikaliais žiedynais. Tinkamų gojinių šalavijų (Salvia nemorosa) veislių yra aibė: ‚Mainacht‘ – sodriai violetiškai mėlynas, ‚Blauhugel‘ – pats mėlyniausias iš visų gojino šalavijo kultivarų, ‚Amethyst‘ pasižymiu ryškiu rožiškai violetiniu atspalviu, ‚Marcus‘ – mažutis, apie 25cm, bet labai gausiai žydintis tamsiai mėlynas kultivaras.

Tarp veronikos (Veronica) kultivarų rasime nemažai puikių augalų – ‚Blauriesin‘ ir ‚Dark Maetje‘ sodriai žydi sodriai mėlynomis varpomis, ‚Pink Damask‘ – rožinėmis. Yra ir daugiau gerų veislių.

Būtinai atkreipkite dėmesį į augalą, išpopuliarėjusį ganėtinai neseniai – veronikūną (Veronicastrum). Tai aukštas veronikų giminaitis, užaugantis iki 1,5m. Puikiai tiktų prie aukštesnių rožių ar kaip fonas žemesnėms rožių veislėms. Yra kultivarų baltais, rožiniais, šviesiai violetiniais žiedynais.

Kad atsvertų rožių žiedų sunkumą, rožyne reikalingi ir augalai oriškais, lengvais žiedynais. Puikus kompanjonas rožėms yra įvairios katžolės (Nepeta) – jų būna ir mažučių, tinkamų gėlyno priekiui, ir aukštaūgių metrinių veislių, kurios labiau tiktų prie galingesnių rožių ar erškėčių. Gražiai atrodo muilinių gubojų (Gypsohila paniculata) ar kermėkų (Limonium) žiedynų debesys. Iš aukštesnių augalų būtinai reikėtų paminėti vingirius (Thalictrum) – tai gentis, gausi ir dekoratyvių rūšinių augalų (T. rochebrunianum, T.flavum glaucum), ir puikių kultivarų (‚Elin‘, ‚Splendide‘, ‚Hewitt‘s Double‘). Tinkamai pasirinkus vingirius, jie galėtų puošti rožynus nuo vėlyvo pavasario iki šalnų.

Ir dar vienas patarimas pabaigai. Nežiūrint tokios daugiamečių ir vienmečių augalų gausos, nėra jokio reikalo bandyti juos visus sukišti į vieną gėlyną. Pasirinkti nėra lengva iš tokios gausos. Tačiau apsiribojus spalvine palete bei keletu augalų rūšių/veislių (ar keliolika, priklausomai nuo rožyno dydžio), ir sodinant juos nedidelėmis grupelėmis per visą rožyno plotą, galutinis vaizdas būtų vientisas ir raminantis. O jūsų rožės šviestų šiame fone – galų gale, argi scenoje kordebaletas atitraukia dėmesį nuo pagrindinės žvaigždės?
Rožė (Rosa) 'Charlotte', gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) 'Ostfriesland', alūnė (Heuchera) 'Vesuvius'

2010-09-17

Apie meiles, ir kitus panašius dalykus

Galėčiau teigti, kad sodininkai yra labai nepastovios būtybės - kasmet vis po naują meilę, o kartais ir ne po vieną. Mano mėgstama amerikiečių sodo rašytoja Lauren Springer ('Passionate Gardening', 'Plant-driven Design') save apibūdina kaip 'augalų mergšė' ('plant slut'). Aš ją labai suprantu - juk gyvenimas tai trumpas, o įdomių augalų tiek daug.


(Beje, mane nervina tai, kad lietuvių kalboje nėra atitikmens tokiam elementariam žodžiui kaip 'gardening' :( artimiausia ką esu sugalvojusi pagal prasmę yra 'sodininkavimas'). Gal kas turi pasiūlymų? Na, bet apie tai kada nors kitą kartą...)

Štai čia yra mano užpraeitų metų 'pasija' - žagrenis (Rhus typhina) 'Bailtiger' ('Tigereyes'). Pamačiau, kad toks atsirado Amerikoje - na ir prireikė be proto (myliu, noriu, negaliu') Meilė buvo stipri - tą patį rudenį parsitempiau lagamine iš Belgijos. Ir myliu iki šiol :) iš sumedėjusių augalų šis žagrenis man yra No.1, kartu su šeivamedžiu 'Black Lace' (šitam meilė liepsnoja jau kokius 5 metus, tai gal ir nesu taip baisiai nepastovi). Tiems, ką ištiks meilės priepuolis dabar, galiu pasakyti - manau, po metų kitų ir LT jau galima bus jį nusipirkti, pernai jau Lenkijoje mačiau, turėtų gi kas nors atvežti.

O čia kitos 'meilės', kurias labai nesunkiai išsiauginau iš sėklų. Agastache rupestris (tas aukštas krūmelis), Callirhoe involucrata (šliaužiantis augalas barbiškais žiedais) ir Oenothera macrocarpa var. incana 'Silver Blade' (tas nedidelis augalas plačiais sidabriniais lapais). Jo, liežuvį galima nusilaužt :) bet auginami tikrai paprastai. Jie pas mane auga tokioje eksperimentinėje 'pusdykumėje' - smėlyje, saulėkaitoje, šalia rajos tujų gyvatvorės. Ir nieko, klesti. O eksperimentinė todėl, kad paskutinius keletą metų domiuosi xeriscaping idėja (dar vienas neišverčiamas terminas). Na, savotiškas vandenį taupantis apželdinimo būdas, kai auginami tik augalai, kurie skurdžiomis sąlygomis sugeba patys savimi pasirūpinti.
Dar viena mano besitęsianti meilė - Rosa glauca. Pirmoji priežastis, kodėl ją myliu - neįtikėtina lapų spalva (nuotraukoje nelabai matosi, be to, rudenį spalva šiek tiek praranda sodrumą). O spalva ta - mėlynai pilkai raudona (užtai ir vadinasi raudonlapis erškėtis). Vienintelė rožė, auginama dėl lapų. Bet žiedeliai irgi neblogi, ryškiai rožiniai, tik tiek kad nedideli. O kita priežastis- štai šitos erškėtuogės. Kai pasodintas didesni masyvas šių erškėtrožių (o pas mane jų visa gyvatvorė), tai iš tolo šviečia. Ir absoliučiai atspari šalčiui - praeitą rūsčią žiemą pas mane buvo vienintelė rožė, kuri peržiemojo be dengimo iki pat šakų galiukų.
Dar viena mano 'meilė' - spalvoti lapai. O gėlynuose labai lengva tų spalvų gauti iš daržovių, kurios ne tik gerai atrodo, bet jas dar ir valgyti galima (jei nepurškiate chemikalais, be abejo). Štai čia burokėlis 'Bull's Blood' ir mangoldas 'Ruby Chard' glaudžiasi prie rykštėtosios soros (Panicum virgatum) 'Shenandoah' (kuri irgi dažosi raudonai), ir ežiuolės 'Sundown'
Lapiniai kopūstai irgi gražiai puošia gėlynus. Kai kurie jų, šąlant orams, vis gražėja - ryškėja violetiniai atspalviai. Priekyje - dekoratyvinis kopūstas 'Red Feather'
Na, ir kalbant apie lapus, dar viena kompozicija vazonams - raudonlapė Ipomoe batatas, melsvė (Hosta) 'August Moon', kana (Canna) 'Tropicana'... ir dar viena Rosa glauca :)

2010-08-31

Atsisveikinimas su vasara

Reikia pasakyti, kad sodininkai ypač gerai susipažinę su reliatyvumo teorija... Trys mėnesiai žiemos atrodo dvigubai (mažiausiai) ilgesni nei trys vasaros mėnesiai.
Kaip bebūtų gaila, vasara jau baigiasi :( prieš akis ilgi laukimo ir planavimo mėnesiai... Bet tuo tarpu dar pasidžiaukime ryškiomis daugiamečių spalvomis.
Rykštenė 'Ledsham' (Solidago hybrida), saulainė 'Red Jewel' (Helenium), žėrinčioji rudbekija 'Goldsturm' (Rudbeckia fulgida var.sulivantii)

Žagrenis 'Tiger Eyes' (Rhus typhina), žėrinčioji rudbekija 'Goldsturm' (Rudbeckia fulgida var. sulivantii), ežiuolė 'Hot Summer' (Echinacea), rykštenė 'Ledsham' (Solidago hybrida), saulainė 'Red Jewel' (Helenium), kietis 'Powis Castle' (Artemisia) (dešiniame kampe)
Rūgštusis žagenis 'Tiger eyes' (Rhus typhina), saulainė 'Sahin's Early-flowered' (Helenium), bandrenis 'Taplow Blue' (Echinops), kraujažolė 'Red Velvet' (Achillea)

2010-08-29

Apie augalus - milžinus...

Seniai ruošiausi parodyti keletą savo mėgstamiausių augalų pasaulio monstrų. Labai jau man jie patinka - Helianthus salicifolius, daugiametė saulėgrąža (lietuviško pavadinimo nėra, turėtų būti kažkas panašaus į karklalapę saulėgrąžą) ir Persicaria polymorpha (lietuviško pavadinimo vėlgi nėra, kokia tai rūgtis). Abu augalai be vargo pasiekia 2-2,5m, panašiai ir į plotį, tai reikia gerai apgalvoti, kur juos sodinti...
Persicaria polymorpha - mano meilė iš pimo žvilgsnio :) Prieš keletą metų pamačiau visą eilę RHS Wisley soduose Anglijoje, ir, aišku, trūks plyš turėjau sužinoti, kas tai.. ar šalčiui atsparus... ir kur jį gauti. Grįžus namo, ilgai neužtruko sužinoti, kas čia per augalas... ir, laimių laimė, kad visiškai atsparus šalčiui. Truputį teko paieškoti, kur įsigyti, nes ši Persicaria pakankamai naujas augalas sodinystės pasaulyje, bet, kaip žinia, kas ieško, tas randa :)
Ir nenusivyliau. Tikrai impozantiškas augalas. Kažkiek primena arunką savo išvaizdą, tačiau Persicaria žydi beveik visą vasarą, kai tuo tarpu arukas ganėtinai greiati peržydi vasaros pradžoje.
Daugeliui žmonių saulėgrąžos asocijuojasi su vienmečiais augalais. Tačiau yra visa eilė daugiamečių saulėgražų, kurios puikiai auga ir žiemoja mūsų sąlygomis. Dažnai jų žiedai yra mažesni nei vienmečių sesių, tačiau jos turi kitų puikių savybių.
Viena iš tokių yra Helianthus salicifolius. Augalas, auginamas ne kiek dėl žiedų, kiek dėl kero faktūros. Didesnę vasaros dalį ši saulėgrąža auga fontano formos krūmu, o siauri svyrantys lapai tikrai suteikia srūvančio vandens įspūdį. O tada, jei augalas auginamas negenint, į vasaros pabaigą jis visas išsiklaipo ir pražysta neįspūdingais geltonais žiedeliais :( Taigis...
Esmė yra genėjime. Dar nesu gerai atidirbus kada tiksliai reikia genėti, kad išlaikyti tą gražų kerą be žiedų, tačiau šiemet visai neblogų rezultatų sulaukiau tokiu būdu: maždaug vasaros viduryje, kai augalai užauga iki kokio 1,5m, reikia stipriai nugenėti, nurėžti kokį pusmetrį. Labai greitai išsprogsta šoniniai ūgliai, ir po kelių savaičių saulėgrąža vėl auga gražių kompaktišku fontanu. Kol kas nesiruošia žydėti, tai panašu, kad gal ir tinkamas toks genėjimo būdas. Esksperimentuosiu toliau...
Dar dėl atsparumo šalčiui... Kiek esu skaičiusi literatūros, visur rašo, kad ši saulėgrąža yra 6 zonos augalas, t.y. teoriškai nevisai patikima mūsų kraštuose. Nesu tuo įsitikinusi... auginu jau keletą metų tikrai, tačiau kol kas nuostolių neapturėjau, o praeita žiema buvo tikrai žiauroka. Šiemet prisodinau jų skirtingose vietose, skirtingo trąšumo dirvose - žiūrėsim...
Abu augalai neagresyvūs (kas labai nesvetima rūgtims), auga tvarkingai plėsdamiesi į šonus. Abu augalai mėgsta labai gerą, trąšią dirvą, riebų kompostą, vandenį ir panašias gėrybes. Tačiau pas mane auga skurdokoje žemėje (aišku, komposto gauna) - ir nieko, gyvena. Gal tik nepasiekia savo maksimalaus ūgio.
Gražiai tinka natūralistiniam apželdinimo stiliui, puikia dera prie stambių dekoratyvinių žolių (Miscanthus, Panicum, Andropogon, Spodiopogon) ir kitų panašaus dydžio daugiamečių žolinių augalų (kemerų Eupatorium, kraujalakių Sanguisorba, Vernonia ir pan.)

2010-07-25

Viendienių valanda

Pats vidurvasaris - viendienių žvaigždžių valanda... Keletas įdomesnių veislių.
'Fooled Me' - ryški, augi, nereikli veislė (ko dar galima iš augalo norėti?)
'Wisest of Wizzards' - labai gausiai žydinti, aukštoka veislė
'Beyond New Millenium' - įdomaus oranžiškai kreminio atspalvio žiedai plačiai banguotu pakraščiu'Magic Amethyst' - stambūs violetiniai žiedai (PS 'privaloma' veislė būsimiems viendienių selekcininkams :) puikus tėvinis augalas, išvedinėjant lapus metančias veisles (dormant'us)
'Lori Goldstein' - labai garbanota, gražaus sodraus atspalvio veislė
'Spacecoast Cranberry Breeze' - puikiai augant ir žydinti neaukšta veislė garbanotais žiedais
'Baracuda Bay' - keisto rudo violetinio atspalvio veislė, dantytais žiedų pakraščiais
O pabaigai - vienas iš populiariausių šluotelinių flioksų pasaulyje, 'Starfire'. Neįtikėtina spalva ir žiedų gausa; lapai irgi tamsūs. Nuotraukoje - tik vienas augalas. Trijų ar penkių augalų grupei apžiūrėti, matyt, reikėtų akinių nuo saulės :)))

2010-07-13

Vidurvasaris

Jaučiuosi beveik didvyre... per kelias be proto karštas dienas pasodinau nei daug, nei mažai - 3000 augaliukų :) Aišku, turėjau gerą pagalbininkę, bet per mažai visvien nepasirodė. O dabar 'zylioju' aplink juos kaip kokia perekšlė... tokiame karštyje vanduo, galima sakyti, net žemės nepasiekia... Na, bet gal dar viskas bus gerai :) kaip sakė kareivis Šveikas, dar nėra taip buvę, kad kažkaip nebūtų :))
Gėlynuose daug kas žydi ir bujoja, taigi keletas vaizdų.
Christofo česnakas (Allium christophii) švelniosios rasakilos (Alchemilla mollis) jūroje
Puokštė įvairių daugiamečių augalų
Snaputis (Geranium) 'Orion'
Kraujažolė (Achillea) 'Paprika'
Kraujažolė (Achillea) 'Terracotta' ir snaputis (Geranium) 'Brookside'
Kraujalakė (Sanguisorba) 'Arnhem'
Kraujažole (Achillea) 'Terracotta', šalavijas (Salvia) 'Blauhugel' ir snaputis (Geranium) 'Orion'
Na ką... einu dar kartą apžiūrėsiu savo augalėlius ... greičiau tie karščiai baigtus.

2010-06-20

Keletas idėjų gėlynams

Saldus, 'tortinis' duetas, tinkiantis tiek gėlynui, tiek vazai. Tikriausiai populiariausias pasaulio bijūnas Paeonia 'Sarah Bernhardt' ir katilėlis Campanula persicifolia 'Chettle Charm'. Žydi vienu metu, todėl puikiai papildo vienas kitą tiek gėlynuose, tiek puokštėje. Tiesa, gėlyne reikėtų sodinti kokius 3 katilėlio kerus, kad atvertų bijūną, kuris išauga į stambų ir prašmatnų augalą.

O čia žolinės sveikalapės raganės Clematis integrifolia hibridas 'Petit Faucon'. Maždaug metro aukščio žolinė raganė stambiais mėlynais žiedais, kurios nauji ūgliai dažnai irgi būna tamsiais lapais. Kaip ir visi sveikalapės raganės hibridai, ji pati nesivynioja aplink augalus, reikia jos ūglius nukrepti jums tinkama kryptimi. Nuostabiai atrodo, auginama ant obelisko geltonlapių krūmų fone arba kartu su geltonomis angliškomis rožėmis (pvz. 'Charlotte', 'Graham Thomas', 'Golden Celebration')