2009-03-06

Sodo akcentai - 1

Per paskutinį dešimtmetį Lietuvos sodininkai ir gėlininkai gerokai ‘praturtėjo’… Atsidarius sienoms, ir populiarėjant internetinei prekybai, pradėjo plėstis kolekcijos- reti ir spalvingi spygliuočiai; nematyti lapuočiai; vaivorykštės spalvom besimainantys daugiamečiai augalai…

Tačiau viena sodo sritis taip ir liko sustojus praeitame amžiuje…. Kalba eina apie sodo akcentus…. Laimei, nebesimato betoninių elnių ar gulbių, kurie ‘puošė’ dažną sovietmečio sodą, tačiau išskyrus betoninį ar plastmasinį nykštuką, nupirktą prekybos centre, nelabai ką pamatysim. Na, dar vienokias ar kitokias vežėčias, apsodintas petunijomis, jei sklypo plotas leidžia – kažkodėl pastaraisiai metais tai pasidarė populiariausias sodybų akcentas…

Dailus suolas ar didelis vazonas, gracingas treliažas ar apsamanojęs fontanėlis – ką bepasirinktumėte, tinkamas akcentas tinkamoje vietoje pavers jūsų sodą asmeniniu rojaus kampeliu. Dažniausiai dekoro elementai daromi iš kietų medžiagų (akmens, molio), ir jų griežta faktūra gražiai kontrastuoja su puriomis augalų formomis, dar labiau paryškindama jų laikinumą.

Taigi, ką pasirinkti? Dauguma esame buvę senuose istoriniuose parkuose, kuriuos puošia senos skulptūros. Deja, nedaugelis mūsų sodininkauja soduose, kuriuos galima būtų papuošti žmogaus ūgio skulptūromis.

Galima įsigyti japoniško stiliaus akcentų – akmeninių žibintų, miniatiūrinių vandens telkinių, ir pan. Jie puikūs savo tylia elegancija; tačiau geriausiai atrodo būtent japoniško kolorito sode, kuriame gausu formuotų medžių, samanotų akmenų bei dailiai sugrėbliuoto žvyro.

Gal auginat vaikus, ir norėtumėt skirti jiems sodo kampelį, kad pažadinti juose susidomėjimą gamta? Tai tuomet ši idėja jums būtų tinkama – ‚namelis ant vištos kojelės‘. Vaikams labai patinka vadinamieji ‚medžio namelį‘ – nedidelės trobelės, statomos senuose medžiuose, keleto metrų aukštyje. Tačiau juos ne bet kur pastatysi – reikia galingo ir išsišakojusio medžio, o taip pat ir profesionalų statytojų, kurie apsiimtų pastatyti tokį namelį vaikams. Šis variantas paprastesnis – namelis statomas ant žemės, iš paprastų, lengvai prieinamų medžiagų (medžio plokštės, faneros, ir pan.) ir gali būti toks kreivas, kaip jums tik gaunasi. Čia juk ‚namelis ant vištos kojelės“ J Ir labai galimas dalykas, kad taip jums pavyks pažadinti vaiko norą apželdinti namelį: apsodinti nasturtomis ir kvepiančiais žirneliais, o medžių vietoj pasėti keletą aukštų saulėgrąžų ..

Komentarų nėra: