2012-07-02

Vidurvasariui artėjant

Ta laukiau, laukiau ir sulaukiau... žydi Raselo gumbenė (Phlomis russeliana). Na, man ji patinka net labai :) verta buvo laukti. Sėjinukams reikėjo kelių metų, kad pražystų. Ir nors dažnai šis augalas rekomenduojamas sausų vietų apželdinimui, geriau auga tie augalai, kurie yra gavę gero komposto. Tačiau geras drenažas būtinas.
Išskyrus kamputyje įlindusią rožę, visi šie augalai mėgsta sausą dirvą. Kaip jau minėjau, gumbenę neprošal pamulčiuoti kompostu, tačiau antrame plane augantys augalai yra tikri sausros mylėtojai. Ir jei aš būčiau išmintinga augintoja :) tokius tik ir auginčiau savo smėlio dykynėje. Bet kadangi tokia nesu, auginu tai, ko neturėčiau - bijūnus, kraujalakes, vingirius, ir t.t. Vienu žodžiu, esu pastoviame realybės neigime ... Gal kada suaugsiu :) ir sukursiu sodą, atitnkantį sąlygas... bet iki tol dar tiek daug augalų, ir tiek mažai laiko.
Sekantys augalai man pačiai prieš metus buvo nežinomi ir nematyti - Hartlando ožiarūčiai (Galega x hartlandii). Tai senoviniai augalai, buvę labai populiarūs Anglijoje prieš gerą šimtmetį ar daugiau. Tad padėtį ištaisiau, ir tris veisles išbandžiau. Tai stambūs augalai, priklausomai nuo veislės galintys siekti 1-1,5m aukščio/pločio. Žiedynai nėra labai dideli, ir manau, jie turėtų gražiai įsikomnuoti įmišiuose gėlynuose.
Kadangi šiuo metu kaupiu baltai žydinčius augalus baltam sodui (kuris nežinia dar kada materializuosis), tai pirmiausia atsirado G.x. hartlandii 'Alba'.
Ypač patiko ši veislė - 'His Majesty'. Žiedai dvispalviai, baltai melsvi. Žydi labai gausiai ir ilgai. Kol kas favoritė. Na, ir dar 'Lady Wilson' - rausvai violetinė - dėl šitos dar neapsisprendžiu, ar ji man patinka, nes ne itin mėgstu tokią blyškią violetinę. Bet stebėsiu toliau, kartais augalai nustebina į kelintus metus...
... kaip kad šita knifofija (Kniphofia uvaria). Kažkada senai senai sėjau iš sėklų, augo tokie pageibę daigeliai, bet užsispyrę žiemojo. O šiemet žiū - žiedynai auga. Nu gal ir nieko :) manau, pasilaikysiu aš ją. Nors anksčiau neišmečiau tik dėl neprisiruošimo. Istorijos moralas - jei dar galite nenaikinti, tai ir nenaikinkite :)
Na, kas dar čia nauja... šita alūnė (nu nelimpa man prie liežuvio tas pavadinimas, kodėl negali ji vadintis heuchera?). Čia dar vienas mano sėjinukas, per plauką neiškeliavęs į kompostą. Tada aš žavėjausi spalvotomis heucheromis - o čia tokie žali, garbanoti... Tačiau meilė spalvotoms heucheroms kažkur išgaravo, o šita liko. Ir gerai, kad neišmečiau - keras nedidelis kompaktiškas, žaliais, garbanotais lapais. Žydi labai gausiai baltai. Nusprendiau priimti ją į asortimentą, tiks baltam sodui. Tik pavadinimą liko sugalvoti.
O štai čia Menzio kraujalakė (Sanguisorba menziesii), ko gero, pražysta pati pirma tarp kitų kraujalakių. Kaip rūšiniam augalui, žiedynai labai nemaži ir spalvingi. Lapai stambūs, melsvai žali.
O štai šita kraujažolė (Achillea) tikrai sužavėjo šiemet, 'Pommegranate'. Viskuo - ir ryška spalva, ir plačiu keru, ir labai šakotu žiedynu, ir stambiais individualiais žiedais. Kol kas nematau minusų. Tikrai įspūdingas augalas
Bobramuniai (Anthemis) nuotraukose mažai skiriasi vienas nuo kito - tos pačios ramunėlės. Tačiau jie tikrai skiriasi - lapais, žydėjimo laiku, na , ir spalva, kuri  gali būti nuo baltos iki ryškiai geltonos.  Čia `Lemon Maid`, pasižyminti ypač ažūrine lapija. Žiedai skleidžiasi vos gelsvi, vėliau išblykšta iki baltos spalvos. Gana kompaktiška, gal 50 cm aukščio/pločio
Dar viena šių metų naujiena man - tiesiaragė našlaitė (Viola cornuta) `Martin`. Labai apžavėjo mane tas žiedų aksomas (realiai jie daugiau violetiniai, tokie karališkai aksominiai). Jau matau jų kilimą baltų augalų papėdėje... Tuo pačiu prigriebiau ir aukštesnę veislę, `Hansa`.  O kas iš viso to gausis, sužinosite po metų kitų
Įspūdingos kvapiojo šalavijo (Salvia sclarea) žvakės duete su veronika 'Dark Maetje'. Šis šalavijas dvimetis 
Nakviša (Oenothera fruticosa) 'Sonnenwende', zunda (Eryngium) 'Jos Eyking' ir karklas (Salix) 'Nancy  Saunders'
Patikimai efektinga rūgtis (Persicaria polymorpha)
Čia dar vienas atradimas - astrancija 'White Giant' ('Superstar'). Abu pavadinimai tinkami - tai tikrai ir milžiniškas augalas, ir superžvaigždė. Užauga apie metrą aukščio. Žiedai neįtikėtinai stambūs ir gausūs. Tikrai nustebino šiemet.
Gražioji žolinė raganė (Clematis) 'Arabella' . Pastačiusi nedidelę atramą , aš ją auginu tarp kitų daugiamečių žolinių augalų. Ilgiausiai žydinti ragani veislė.
Na ir žvilgsnis į nesibaigiančią snapučio 'Orion' jūra pro šluotsmilgės (Deschampsia) 'Schottland' miglą.

2 komentarai:

salma rašė...

labai įspūdingi Jūsų augalai Rasa, ačiū..

Unknown rašė...

Ačiū, man jie irgi patinka :) bent jau dauguma jų...